Цільова аудиторія маркетингового дослідження

Хто всі ці люди і як з ними працювати

Певний час тому ми розробляли пропозицію для компанії, яка виробляє конструкції з алюмінієвого  профілю. Було поставлене доволі традиційне завдання – зрозуміти моделі споживацької поведінки при виборі підрядника на виготовлення конструкцій.

Після розмови з клієнтом та міні деск-сьочу, який є константою при розробці дизайну дослідницького проєкту, стало зрозумілим, що нам потрібно зосередитися на двох групах: по-перше, це замовники конструкцій з алюмінієвого профілю, серед яких мають бути як представники побутового сегменту, так і корпоративного.

І, по-друге, це так звана “експертна група” – професіонали, – прораби, архітектори, а також інші спеціалісти, що мають досвід замовлення конструкцій з алюмінію для кінцевих споживачів.

Лише ці люди спроможні дати нам відповіді на питання, що турбували клієнта.

Пропозиція була підготовлена, клієнт ознайомлений..  проте go ahead з цим проєктом не склалося. Причина стала доволі незвична – клієнтка не змогла повірити в те, що взагалі можливо знайти цих людей, запросити їх до участі у дослідженні і отримати результат.

“Де ви їх знайдете? Хто вам буде відповідати? Та це взагалі неможливо!”, – приблизно такими словами вона висловила свої заперечення.

Звісно, ми не чарівники, і знайти потрібних людей для проведення дослідження – завжди є не простим викликом. Однак, ми не займалися б цією справою, коли б не мали певний алгоритм дій та необхідні ресурси.

Невеличка ремарка, – чесно, ну неможливо без неї розкрити тему рекрутингу респондентів.

Якщо ви належите до людей з розвиненою навичкою критичного мислення і вважаєте, що всі ці анкети “завжди намальовані”, просто спробуйте відповісти на питання анкети, наприклад, стосовно доз, які застосовуються при використанні препаратів групи ботулотоксинів при косметичних процедурах на обличчі.

Однак повернемося до теми.

Який алгоритм дій в агенції при пошуку респондентів?

1. І ми вже про це казали, якомога точніше визначити круг осіб, які можуть виступати в якості цільової аудиторії. Де вони працюють? Ким? Якого віку? Який досвід роботи мають? Який дохід? Як часто замовляють / користуються продуктом чи послугою? Та таке інше.

2. Розробити детальний скринер для відбору респондентів. Що мається на увазі? По пунктам, зрозуміло, чітко прописати усі питання, на які має відповісти потенційний респондент, щоб відповідати умовам відбору. Наприклад, якщо мова йде про представників IT-сфери, то ми доволі довго “заморочуємося” тим, щоб правильно визначити увесь перелік професій, необхідних нам для реалізації мети. Іноді нам потрібні розробники, які працюють з лише мовами JavaScript, SQL, C#/.NET.

3. Протестити розроблений скринер з клієнтом та з представниками потенційної цільової. Чи всі моменти враховані та зрозуміло визначені?

4. Визначити адекватний розмір винагороди для респондентів. Від чого він залежить? Насправді, від багатьох факторів. І від того, наскільки вузьке коло пошуку (адже, запросити до участі людей, які хворіють на рідкісні захворювання не порівняти з менеджерами з продажу побутової техніки), і від того, скільки часу піде на розмову з модератором або заповнення опитувального листа, а також від того, наскільки складна / сенситивна тема дослідження.

5. Розробити графік проведення дослідження, якщо це глибинні, експертні інтерв’ю або фокус-групи, дуже важливо, щоб графік проєкту був зручним для всіх учасників. Закласти час на непередбачувані події, адже життя є життя.

6. Передати в роботу скринер команді рекрутерів, – людей, які професійно займаються  пошуком респондентів за визначеними критеріями. Коло соціальних контактів у таких людей завжди широке, однак, щоб знайти потрібних людей під різні проєкти, іноді доводиться пройти через складний лабіринт соціальних контактів. Важливо також пам’ятати, що кількість респондентів, які запрошуються до участі, завжди трішки більша, ніж закладена у дизайні. Знову ж таки – нашу роботу визначає людський фактор.

7. Нарешті зафіксувати усі дані на респондентів, згідно зі скринером, та ознайомити з ним учасників проєкту. Під час проєкту менеджери мають підтримувати постійний контакт з респондентами, адже різні обставини постійно атакують наші красиві графіки та непорушні гіпотези.

8. Після проведення інтерв’ю прослідкувати за тим, щоб респондент отримав винагороду вчасно, а задоволеність від роботи з проєктною групою ще довгий час приносила йому позитивні емоції.

З якими цільовими групами ми працюємо?

Насправді перелік завжди змінюється. Адже не існує двох повністю однакових запитів на проведення маркетингового дослідження.

Проте визначимо головні групи респондентів, які найчастіше приймають участь у маркетингових та соціологічних дослідженнях.

  • Кінцеві споживачі різних товарів / послуг
  • Споживачі у b2b сегменті
  • Працівники HORECA
  • Експерти бізнес-спільноти
  • Висококваліфіковані рідкісні фахівці
  • IT-спеціалісти
  • Фермери, аграрії
  • Інженери, конструктори
  • Представники медіа, блогери
  • Лікарі, фармацевти та інший медичний персонал
  • Пацієнти, в тому числі що страждають на важкі захворювання
  • Підлітки, діти, пенсіонери
  • Трендсеттери і лідери думок

Ми впевнені, результат маркетингового дослідження на 50% залежить від того, наскільки уважно агенція підійшла до пошуку “саме тих” респондентів.

Останні 50% – це, звісно, робота аналітичної команди, адже отримати записи / тексти інтерв’ю – це важливий і дуже трудомісткий етап, однак висновки та рекомендації для клієнта будуть залежати від якості аналітики.